
Grupy wsparcia
Zakres i praktyka działania
Otyli mają poczucie coraz większego wykluczenia społecznego. Obecny, przesadnie wyidealizowany wzorzec „prawidłowego” wyglądu, stwarza standardy, które zdają się być całkowicie nieosiągalne. Pacjentom borykającym się z nadwagą czy otyłością niemal zawsze towarzyszy poczucie niskiej samooceny, niskiej wiary we własną skuteczność, braku kontroli nad jedzeniem, czy całkowitego osamotnienia w problemie. Jak zatem połączyć dążenie do zmiany z poczuciem nierealności w ich osiągnięciu? Z pomocą przychodzi grupa wsparcia.
Eksperci powtarzają, że nie ma jednej diety. Nie pomoże też sam trening. Jeżeli zadziałamy objawowo na otyłość, nie likwidując jednocześnie jej przyczyn, niemal zawsze pojawi się tzw. Efekt jo-jo. To banał, ale trzeba zmienić styl życia.
Udział w zajęciach z pewnością zmotywuje zainteresowanych do pracy nad zmianą dotychczasowego stylu życia w celu poprawy ich stanu zdrowia.
Na spotkaniach osoby z nadwagą uczą się prawidłowego odżywiania i skutecznego chudnięcia. Spotkania prowadzi trener – psycholog, psychodietetyk. W miarę potrzeb zapraszani są też gości m.in. dietetyk, trener personalny, chirurg bariatryczny.
Odchudzanie w grupie wsparcia zdecydowanie skuteczniejsze niż samodzielna walka z nadwagą.
Wśród innych osób z podobnymi problemami łatwiej jest znaleźć motywację do schudnięcia. Dlatego właśnie dla osób odchudzających się, niezwykle ważne jest wsparcie ze strony ludzi borykających się z podobnym problemem.
Grupa pomaga:
- przezwyciężać emocjonalne trudności,
- zrozumieć rolę psychiki w prawidłowym odżywianiu,
- mobilizować własne siły do schudnięcia,
- wspierać w chwilach bezradności,
- wypracowywać rozwiązania, których sam nie potrafię znaleźć,
- uświadamiać, że nie tylko ja zmagam się z problemami niekontrolowanego jedzenia,
- ułatwia życzliwsze spojrzenie na siebie.
Oferta skierowana głównie do osób dorosłych.

