Pomoc psychodietetyczna
Zakres i praktyka działania
Większość z nas żyje w błogiej nieświadomości przyczyn, które rządzą naszym jedzeniem. Jednocześnie jedzenie jest jedną z największych przyjemności jakich zaznajemy w życiu.
- Jak zatem sprawić, aby ta przyjemność stała się świadoma i pracowała na naszą korzyść, a nie powodowała wyrzuty sumienia, poczucie winy czy nadprogowe kilogramy?
- Jak sprawić, abyśmy mogli jeść wszystko nie przybierając na wadze?
- Co tak naprawdę powoduje, że jemy więcej niż byśmy chcieli?
- Skąd i jak zdobyć motywację do zmiany niechcianych przyzwyczajeń?
Konsultacje psychodietetyczne dadzą jasne odpowiedzi na te i szereg innych pytań związanych z prawidłowym stylem odżywiania. Nauczą metod małych kroków, które pozwolą (bez gotowych diet) osiągnąć metę, na której czeka pełne zdrowie i trwale zmienione nawyki.
Psychodietetyka
Psychodietetyka jest nową dziedziną nauki, łączącą w sobie wiedzę z zakresu Psychologii i Dietetyki. Efektem połączenia potencjału tych dwóch dziedzin jest długotrwała i skuteczna zmiana w kierunku zdrowych nawyków żywieniowych.
Zmiany dokonywane są w odpowiedzi na sygnały wysyłane przez organizm związane z naszymi emocjami, potrzebami i możliwościami. Wydobycie tych sygnałów, ich analiza i finalnie zastosowanie, powoduje zwiększenie motywacji do zmiany i zwiększenie zaufania do samego siebie.
Efektem takiej pracy staje się ponowne odczuwanie harmonii, spokoju i radości. Nie istnieje poczucie straty czy wyrzeczenia, bo zmiany są wydobyciem własnych pragnień a nie narzuconymi z zewnątrz restrykcjami.
Czym zajmuje się psychodietetyk?
Psychodietetyk, łącząc wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania, medycyny i psychologii, koncentruje się na wprowadzeniu w życie Pacjenta trwałych zmian w sposobie odżywiania i jakości życia. Ponieważ psychodietetyka jest wiedzą zarówno z obszaru psychologii jak i dietetyki – pomaga wszystkim tym osobom, które zmagają się z problemami związanymi z utrzymaniem prawidłowej dla organizmu masy ciała.
W odróżnieniu od dietetyka, psychodietetyk jest osobą posiadającą również wiedzę z zakresu psychopatologii, dzięki której potrafi zdiagnozować i pracować z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia, napadowe objadanie się) czy z innymi współwystępującymi zaburzeniami nastroju (jak na przykład depresja, mania) lub zaburzeniami osobowości. Część z nich może być zarówno czynnikiem utrudniającym trwałą zmianę stylu odżywiania, jak i przyczyną tych trudności.
Jak wyglądają konsultacje psychodietyczne?
Jest to cykl trwający ok. 6-8 spotkań, które odbywają się co tydzień. W trakcie ich trwania Pacjent, w ramach terapii, dokonuje zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych. Cały cykl zakłada:
- rozpoznanie dotychczasowych błędnych nawyków żywieniowych oraz PRZYCZYN ich występowania,
- wypracowanie INDYWIDUALNYCH metod zmiany,
- monitorowanie skuteczności wprowadzonych zmian.
Po zakończonej terapii, w okresie ok. miesiąca odbywa się konsultacja kontrolna.
Oferta kierowana do osób dorosłych oraz dzieci:
- osób z zaburzeniami odżywiania (anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie);
- osób z nadwagą lub otyłością;
- osób z prawidłową wagą, mających na celu zmianę niektórych zwyczajów żywieniowych (podjadanie, jedzenie pod wpływem emocji, jedzenie zbyt dużych porcji, nieregularne jedzenie itd.);
- osób z niedowagą.